Jak jsme odzkoušeli nejvyšší model laserové gravírky ULS
Jednoho červencového rána jsme s kolegou vyrazili směr Vídeň kouknout na již pár měsíců prodávanou laserovou gravírku nejvyšší řady Ultra amerického výrobce Universal Laser Systems. Tohoto výrobce zastupujeme v České republice a byli jsme moc zvědaví na nejvyšší modelovou řadu Ultra X a Ultra R.
Odzkoušet jsme nakonec měli možnost model Ultra X6000. První co nás po příjezdu upoutalo, jsou rozměry a robustnost celého zařízení. Stabilní konstrukce přesahující hmotnost 250 kg s rozměry 160 x 223 cm není rozhodně vhodná ke stěhování do druhého patra rodinného domu, kde se nachází pracoviště. Samozřejmě koncepčně je stroj nejenom konstrukcí cílen na velké podniky a továrny, do průmyslu typu automotive nebo medical, kde zcela určitě naplní svůj potenciál. Tato robustnost rozhodně není na škodu ani kvůli prostoru pro údržbu stroje, protože ke každému dílu, drátku nebo šroubení máte dobrý přístup a vizuální kontrolu.
A co je tedy na tomto laseru tak úchvatného? Pokud si ho pořídíte tzv. „v plné palbě“ nabízí se Vám se třemi zdroji a to následovně, Co2 10.6 μm s max. možným výkonem 150 Watt, Co2 9.3μm s max. možným výkonem 75 Watt a Fiberem 1.06 μm o max. výkonu 50 Watt. To celé zabalené a soustředěné do jednoho koaxiálního paprsku díky patentové technologii MultiWave Hybrid ™, kde jsou všechny vlnové délky zaostřeny na stejnou ohniskovou rovinu. Využití nejčastěji najde u zpracování výrobků složených z různých materiálů nebo více výrobků, kde každý kus je jiný.
Vše je nevrženo pro maximální zjednodušení celé výroby, automatický zaměřovací systém nalezne optimální výšku osy Z, kamerový systém buď promítne na Vaši obrazovku online pohled na pracovní plochu nebo ji umí naskenovat a zobrazit. Stejně tak systém nabízí tvorbu ořezových značek, kde v prvním kroku vytvoříte značku, uložíte do systému pro pozdější vyvolání nebo kdykoliv změníte za jiný, Vámi vytvořený typ. Pokud máte dostatečné silnou filtrační jednotku určitě doporučuji zařízení dovybavit volitelným vakuovým (podtlakovým) stolem, díky kterému nízko gramážové materiály při maximálním sání neodlepíte ani rukou. Nedá se nezmínit ani o přesnosti, vše se jeví jako optimálně vyladěné v návaznosti na vysokou akcelerační rychlost (u rastrování 2540mm/s, u vektorového značení 1016mm/s). Několik interních testů výrobce ukazuje tuto platformu jako nejpřesnější ve své třídě, ať byl geometrický tvar jakýkoliv a stejně tak, zda se jednalo o vektorové nebo rastrové značení.
Software Universal Control Panel poslední generace můžete používat buď jako integrovaný na laserové platformě online/offline (Linux) a nebo jako standardně dodávaný software instalovaný do PC (Windows). Jeho intuitivnost včetně knihovny materiálů s jasně předdefinovanými hodnotami zkrátí přípravu na minimum. V případě, že jste pokročilý uživatel nebo přímo supervisor, nadefinujete si uživatelská práva, která Vám povolí měnit veškeré hodnoty nastavení, v případě operátora jste schopni definovat pouze vybrané funkce a zamezit tak chybovosti ve výrobě.
Pokročilých funkcí a vychytávek nabízí tento systém nespočet, vidíme v něm velký potenciál, který velké podniky napříč všemi obory mohou využít. My jsme odjížděli z Vídně nadšeni a těšíme se, kdy budeme moci tento systém představit i českým zákazníkům.
Další info k produktu zde.